28 Eylül 2011 Çarşamba

Kovandan Masallar...


Aslında korsanlık yapmak doğru değil. Başkasının haklarını gaspetmenin çok yanlış bir şey olduğunu ve hiç bir etik kuralına sığpmadığını biliyorum ama Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1923 yılında söylediği "Bir millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her çeşit ilminden, buluşlarından, yükselmelerinden faydalanmalıdır. Fakat unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak mecburiyetindeyiz" sözünü anımsadığımda da bunu yapmam gerektiğini düşünüyorum.

Neyse, lafı fazla dolaştırmayayım.... Sizinle bir hazine paylaşmak istiyorum. Bence bugüne kadar filmcilik tarihinde arılarla ilgili çekilmiş, görsel yönden en zengin bir kaç belgeselden birisini size sunmak istiyorum. Linkler şimdilik çalışıyor, rapid üstünden indiriyorsunuz. Eğer hızlı, kotasız bir internet aboneliği varsa sorun yok, ama vın tarzı bir şeyle internete bağlanıyorsanız, internet paket kotanızı ve bağlantı hızınız kontrol edin derim.

Yapımcı: PBS Nova 
Adı : Bees: Tales from the Hive - Arılar: Kovandan Masallar
Dili: İngilizce
Format: Xvid | 624×352 | MP3 | 48Hz 16BiT STEREO | 700MBCDnin Arka kapağından;
İngilizcesi:
Amazingly up-close footage filmed with specially developed macro lenses brings you the most intimate- and most spectacular- portrayal of a working bee colony ever filmed. It s not frightening- it s fascinating. See things you never imagined. Hear things only bees hear. Discover new found facts about the strange and complex life of bees.Have you ever seen the high-speed mid-air “wedding flight” of a drone and his queen? Do you know how the colony defends itself against honey-loving bears? Did you know it takes nectar from 10 million flowers to create a single liter of honey? No wonder they re called worker bees! Bees: Tales from the Hive exposes a bee colony s secret world- detailing such rarely-seen events as the life-or-death battle between a pair of rival queens a bee eater’s attack on the hive and a scout bee s mysterious dance that shares special “nectar directions” with the rest of the hive.Türkçesi:
Özel olarak geliştirilmiş makro lenslerle çok yakından çekilmiş olan bu belgesel, size, çalışan bir arı kolonisinin, bugüne kadar filme çekilmiş, en sevecen, en muhteşem portresini sunar. Korkutucu değil, büyüleyicidir. Daha önce hiç hayal edemediğiniz şeyleri izleyin. Sadece arıların duyabildiklerini işitin. Arıların tuhaf ve karmaşık yaşamları hakkında yakın zamanda keşfedilenleri öğrenin. Orta irtifada yüksek hızda bir erkek arı ve bir kraliçenin "düğün uçuşunu" gördünüz mü? Koloninin ball düşkünü ayılara karşı kedini nasıl savunduğunu hiç gördünüz mü? Arıların bir litre bal üretebilmek için on milyondan fazla çiçeği ziyaret ettiğini biliyor musunuz? Hiç kuşku yok ki bunlar işçi arılar. Arılar: Kovandan Masallar belgeseli, bir arı kolonisinin gizli dünyasına - yaşamda çok nadir izlenebilen olayları, bir birine rakip olan kraliçe arının kavgasını, arı kuşunun arılara saldırmasını ve izci arıların nektar yerini kovanın geri kalanına dansla anlatmasını, detaylı çekimlerle gözler önüne seriyor.http://rapidshare.com/files/121060922/nova.btfth.part1.rar
http://rapidshare.com/files/121060925/nova.btfth.part2.rar
http://rapidshare.com/files/121293830/nova.btfth.part3.rar
http://rapidshare.com/files/121060943/nova.btfth.part4.rar
http://rapidshare.com/files/121095825/nova.btfth.part5.rar
http://rapidshare.com/files/121294486/nova.btfth.part6.rar
http://rapidshare.com/files/121295504/nova.btfth.part7.rar
http://rapidshare.com/files/121060748/nova.btfth.part8.rar
Not: Rapidshare sitesi ücretsiz kullanıcıların her saat başına bir dosya indirmesine izin veriyor. Bir dosya biterbitmez ikinci dosyayı tıkladığınızda ingilizce olarak bir saat bekleyin yada paralı üye olun gibilerden bir uyarı geliyor. Bunu aşmanın yolu da şöyle; her bir bölümü indirdikten sonra modeminizi bir kez kapatıp açarsanız modem kendini resetler ve yeni bir IP numarası alır. Bu da Rapidsahre sitesi tarafından her bir bölümü her seferinde farklı bir kullanıcı indirmeye çalışıyor şeklinde algılanır ve siz saatler boyunca bekleeden, peşpeşe, birer birer indirirsiniz.

"İzlerken keyif almanız, arıcılığa gönül verenlere veya bu işe yeni başlayanlara izletmeniz ve size işlerinizde yararlı olması dileğiyle...."

1 yorum: