14 Mart 2014 Cuma

Mafya musallat olursa ! / If Mafia pesters !

Bir arıcıdan haraç almaya kalkışan mafya, iki milyonun üzerinde arıyı öldürüyor.

  • Arı Çiftliği sahibinden haraç almaya çalışan İtalyan Mafyası iki milyondan fazla arıyı öldürdü.
  • Saldırı, gece, demir kesme makasları ve kutu kutu böcek ilacı ile gerçekleştirildi.
  • Öldürülen arılar, İtalyan Millefiori (Binçiçek) Bal Firmasını özenle seçip yetiştirdiği damızlıklardı.
  • Polis yetkilileri, gerçekleştirilen saldırıyı organize suçlar kapsamında değerlendirdiklerini açıkladı.
  • Arıların sahibi; “Tekrar bulunduğumuz yere gelmek aylarımızı alacak” dedi.


Bir İtalyan arıcılık şirketi, şüpheli bir mafya saldırısından sonra yaklaşık 370.000 TL (£100,000) zarara uğradı.
Polis, saldırının onlarca kutu böcek ilacı ve koruyucu maske kullanılarak yapıldığına inanıyor. İtalyan polis şeflerine  göre, saldırı, Pisa yakınlarındaki Titignano bölgesinde arılığı bulunan arıcının, mafyanın istediği haracı ödememesi sonucu gerçekleştirildiğini, fakat arıcının, kendisine daha önce göz dağı verildiğini yada kendisinden para istendiğini çekinceleri nedeniyle inkâr ettiğini düşünüyor.
Arı çiftliği bünyesinde, İtalyan Millefiori (Binçiçek) markası balların üretilmesinde kullanılan ve daha önce ödül almış arıları barındırmakta idi. İtalyan polisine göre mafya üyeleri, gece demir makaslarıyla tel örgüyü kestiler ve onlarca kovana böcek ilacı sıkarak kaçtılar.
Çiftlik sahibi Sergio D'Agostino
Çiftlik sahibi Sergio D'Agostino: “Kim böyle bir şeyi yapmak ister, iç bir fikrim yok. İki milyondan fazla arım öldü ve bunu ekonomik maliyeti çok büyük – burada on binlerce Euro’dan bahsediyoruz. Bu mevsim arıların üremelerinin doruk yaptığı bir mevsim ve bunu yapanlar bunu biliyorlar. Bu saldırı öncesi bulunduğum yere tekrar gelmek aylarımı alacak. Her hangi bir dükkândan alınabilecek güçlü böcek ilaçları almışlar ve kovanlara sıkmışlar. Bu bir katliam. Bunu yaparken de, görünmemek için gece yapmışlar. Şuan her bir kovanın değeri yaklaşık €400. Kısa süre içinde arılar zirveye ulaşacak ve yeni bölmeler yapacaktık, şimdi bunu iptal etmek zorundayız ” dedi.
Polis sözcüsü de: “Bu saldırının ne yaptığını bilen mafya üyeleri tarafından gerçekleştirildiği aşikâr. Güçlü böcek ilaçları kullanılmış ve şüphelilerin korunmak amacıyla maske taktıklarından şüpheleniyoruz. Yerel hastanelerin acil servislerine çok fazla arı sokması şikayetiyle gelen olup olmadığını sorduk ama bu konuda olumlu yanıt alamadık. Bu işin organize bir suç olduğu ihtimal dâhilinde. Arı çiftliğinin sahibi ile yakın temas içindeyiz, geçmişte tehdit edilip edilmediğini yada haraç vermek zorunda kalıp kalmadığını çözmeye çalışıyoruz. Sonuçta bu, ciddi miktarlarda paranın döndüğü bir iş” dedi.


Konu ile ilgili detaylı haberler aşağıda yazılmıştır:
The details of this post and the related news have been shared on the links above.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder