14 Aralık 2011 Çarşamba

OKSALİK ASİT UYGULAMASINA GEÇTE OLSA BAŞLIYORUZ....

9 Aralık 2011 Cuma günü bazı işlerim nedeniyle Bursa'ya gittim ve işlerimi bitirdikten sonra biraz arayıp arıcı ağabeyimiz Mehmet Gençünal'ın iş yerini buldum.
Tabi size bahsetmedim. Akılsız başın cezasını ayaklar çeker derler ya, işte bende hala yaptığım hataların bedellerini ödüyorum. Hem de en ağarından. Arı kayıpları hızla artıyor. Duyuyoruz bazı usta geçinen ve kendilerine laf söyletmeyenlerinde çok kayıbı varmış. Fakat gurur meselesi yaptıkları için "-çok kovanım öldü" diyemiyorlarmış. Neyse arıların ölmesi çok kötü bir şey, Allah kimseye vermesin....
...
Bu ölümler arttıkça usta arıcı abilerimizden ölüm sebepleri hakkında detaylı bilgi aldık, ve bu ölümler her ne kadar çeşitli mazeretlerin gerisine saklanmaya çalışılsada, yaşanan pek çok ölümün altında bir şey var olduğunu öğrendik.

V A R O A
Varoa geçenlerdeki dernek toplantısında da gündeme geldi. Özellikle AGAM'dan Prof.Dr.Levent AYDIN piyasadaki mevcut varoa ilaçlarının (Bayvarol, Varostop, Rulamit,...vb) artık kâr etmediğini, bilinçsiz ve yanlış ilaç kullanımı nedeniyle varoanın daha dirençli nesiller yetiştirdiğini vurguladı. Hem Levent Hocamızın uyarılarını dikkate alarak hemde ustalarımızın tavsiyelerini kaale alarak bende kalan arılarıma oksalik asit uygulamaya karar verdim.
...
Konuyu bir kez de Mehmet Gençünal Ağabeyimizden dinledikten ve onun şahsi tecrübelerinden yararlandıktan sonra bir adet tekli oksalik asit buharlaştırıcı satın aldım ve yanında yeterli miktarda da oksalik asit.

11 Aralık 2011 Pazar günü öğleden sonra arılığa oksalik asit uygulamak için arılığa gittim. Bu arada bilmeyenler için belirtelim, oksalik asit buharı son derece tehlikeli, insan sağlığında çok ciddi kalıcı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Geçen hafta bu tehlikeli buhardan korunmak için bir adet de karbon filtreli özel asit maskesi aldım.
(Fiyatı kargo dahil 71 TL - belki internette biraz daha araştırırsanız daha da ucuza bulabilirsiniz.)
Pazar günü asit vurmadan önceki son durum.... pürümüs lambası, pompa, asit ölçeği, oksalik asit kutusu, buharı içeriye vermek için namlu, kızan makineyi soğutmada kullanılmak üzere bir adet eski sünger ve eski bir yoğurt kabı, uzun ağızlı bir çakmak...
...
ilk başlardaki kovanlarda biraz acemilik çeksek de ilerleyen dakikalarda epey sürat kazandık.
...
Umarım bu oksalik asit uygulamasını doğru anlamış ve doğru uygulamışımdır. İnşallah bahara kalan kolonileri sağsalim çıkarırım ve varoası az, daha güçlü arılar üretirim.
...
Bu konuda edindiğim tecrübelerimi bloğumda paylaşmaya devam edeceğim.

1 yorum:

  1. Oksalik asit uygulamasını canlı olarak görme için bu bloğun videolar sekmesine bakınız yada aşağıdaki bağlantıyı açınız...!!!

    In order to see the oxalic acid application live, just check the videos tab of this blog or open the link below in your browser...!!!

    http://aricikral.blogspot.com/p/varroaya-kars-oksalik-asit-oxalic-acid.html

    YanıtlaSil